ESRA AKKAYA - UZMAN PSİKOLOG

 

Esra Akkaya, Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini 2004 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji ve yan dal programı kapsamında Biyoloji bölümlerinden “Onur” derecesiyle mezun olarak tamamladı. Lisans eğitimi sırasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda staj yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Yüksek Lisansını “Üniversite Öğrencilerinde Akademik Erteleme Davranışı ve Mükemmeliyetçilik Depresyon İlişkisi” üzerine yazdığı teziyle bitirerek uzman psikolog ünvanı aldı.

Lisans eğitiminin ardından Uzman Psikolog olarak çalışmaya başladığı bir özel eğitim merkezinde işitme ve konuşma bozukluğu yaşayan çocuk ve gençlerle çalışma fırsatını buldu ve bu alanda farklı eğitimlere katıldı. Gazi Üniversitesi’nde Türk İşaret Dili’ni öğrendi ve hemen ardından işitme engelli bireylere daha çok yardımcı olabilmek için yakın arkadaşlarıyla birlikte bir dernek kurdu. Hacettepe Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bölümü’nde 1 sene boyunca özel öğrenci olarak çeşitli dersler aldı, müzikal ritimle kekemelik tedavisi üzerinde çalıştı.

Katıldığı mesleki eğitimler arasında EMDR (Davranış Bilimleri Enstitüsü), Cinsel Terapi Eğitimi (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği), Kabul ve Adanmışlık Terapisi/ ACT (Dr. Joe Oliver-Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği), Rorschach ve WISC-R (Türk Psikologlar Derneği) eğitimleri yer almaktadır.

2007-2011 yılları arasında Ankara ve İstanbul Emniyet Müdürlüklerinin poliklinik ve rehberlik psikolojik danışmanlık birimlerinde görev aldı. Emniyet personeli ve yakınlarına psikolojik danışmanlık hizmeti vermenin yanı sıra kurum içi kişisel gelişim, stres ve zaman yönetimi, vb. konularda eğitim ve seminerler verdi. Emniyet teşkilatı bünyesinde çalıştığı süre boyunca suça karışan veya mağdur olan çocukların ifadelerinin alınmasında gözetmen olarak, tanık koruma programına başvuru yapan kişilerin psikolojik durumlarını değerlendiren ve raporlandıran kişi olarak ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Cinayet Masası dedektifleriyle birlikte hazırlanan TRT Haber kanalında yayınlanan Suç Dosyası adlı programın danışmanı olarak görev yaptı.

Yiğit Zırtıloğlu’nun hocalık eğitiminde tanıştığı yoga sayesinde çok sayıda hoca ve uzmandan meditasyon, fonksiyonel anatomi, myotherapy, thai yoga masaj gibi alanlarda dersler alarak derinleşme fırsatını yakalamış ve Yoga Alliance onaylı RYT200 yoga eğitmeni olma hakkı kazanmıştır. Zihin ve beden arasındaki bağı güçlendiren yoga pratiğinin aynı zamanda kendi kendine yardım tekniklerini de geliştirdiğine, içsel tamamlanmayı ve odaklanmayı arttırdığına inanan Esra Akkaya farklı merkezlerde klasik hatha temelli her seviyeye uygun yoga dersleri vermeye devam etmektedir.

Farklı terapi ve danışmanlık merkezlerinde ergen ve yetişkinlerle depresyon, kaygı bozuklukları, motivasyon sorunları, duygu ifade sorunları, değersizlik-yetersizlik hisleri, karar vermede güçlük, özgüven sorunları, travma, ilişki problemleri gibi farklı problem alanlarında bilişsel davranışçı terapi yaklaşımından yararlanarak çalışmalarına devam etmektedir.

 

Danışmanlık verdiği modüller (Detaylı Bilgi için Aşağıda Yer Alan Modül Adının Üzerini Tıklayın!)

 

Oturum ücreti: 300TL

 

Çocuk Kararı Alma ve Sağlıklı Hamilelik

   

  Evlilik

    

   Nitelikli Ebeveynlik

    

   Nitelikli Yaşam

     

    Romantik İlişki