ELİF BİNGÖL - İMAJ ve STİL DANIŞMANI

 

Elif Bingöl, lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde önce Kimya, ardından Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümlerinde tamamladı. Üniversiteden sonra, iş hayatına önce tasarımcı olarak başladı, daha sonra çeşitli ajansların yaratıcı ekiplerinde dijital proje yöneticisi olarak devam etti. Uzun süre, Türkiye’nin önde gelen markalarının dijital projelerini yönetti.

İtalyan Bocconi Üniversitesi'nden Managing Fashion and Luxury Companies ve London College of Fashion’dan Styling sertifkalarını alarak freelance stylist olarak çalışmaya başladı. Bu süreçte moda ve styling ile ilgili birçok workshop’a katıldı, çeşitli yayınlar için moda yazıları yazdı.


2015 yılında, Kariyer Eğitim Kurumları’nda, moda tasarımcısı Emre Erdemoğlu ile Koleksiyon Planlama ve Oluşturma eğitimlerine katıldı. Ardından kendi erkek giyim markası Tugla’yı kurdu. 2016 yılında Tugla ile ilk defilesini İzmir Moda Haftası’nın açılışında gerçekleştirdi.

Halen kişilere özel stil ve alışveriş danışmanlığı hizmeti vermekte, özel fotoğraf ve video çekimlerinde de styling yapmaktadır.

Uzmanlık alanları:

Kişiye özel renk analizi, vücut analizi

Kişiye özel imaj oluşturma

Gardırop düzenleme

Alışveriş danışmanlığı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü onur derecesiyle 2003 yılında tamamlamasının ardından aynı üniversitede Sosyal Psikoloji Yüksek Lisansını “Evlilik Tipleri ve Evlilik Doyumu” üzerine yazdığı teziyle bitirerek uzman psikolog ünvanını aldı. Öğrenim hayatı boyunca birçok akademik projede yer aldı ve çeşitli psikoloji kongrelerinde bilimsel çalışmalarını sundu. Kronik hastalıklarda ruh sağlığı konusundaki çalışmayla mesleki kariyerine başlayıp çeşitli kurumlarda özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocuklar ve ailelerine psikolojik danışmanlık hizmetleri ile devam etti. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda psikolojik danışmanlık biriminin kurucularından biri olup 2005-2012 yılları arasında bu birimde klinisyen ve birim yöneticisi olarak çalıştı. Sorumlusu olduğu tüm Marmara Bölgesi dahilindeki askeri personele düzenli olarak kişisel gelişim, öfke ve stres yönetimi, personel ilişkileri/yönetimi, etkin liderlik vb. konularda eğitim ve seminerler verdi. Sahil Güvenlik Dergisi psikoloji köşesinde makaleler yazdı ve aylık psikoloji bülteni çıkardı. Ardından bir obezite kliniğinde psikolojik danışma birimini kurdu ve klinik yöneticiliği yaptı. Aynı zamanda kilo vermede psikolojik süreçler ve çözümü konularında danışmanlık yapıp eğitim seminerleri düzenledi.

Genç Hayat Vakfı bünyesinde 1 yıl süren Yurttan Sesler Projesi (ortaöğretim kız öğrenci yurtlarında kalan gençlerle toplumsal cinsiyet eşitliği) ile Nevşehir ve Konya sahalarında eğitmen olarak çalıştı. Ardından Soma maden kazası sonrası 6 ay süre ile sahada Travma Sonrası Başa Çıkma Öğretmen Destek Programı’nda eğitmen olarak yer aldı. 

2013 yılından bu yana kendi psikolojik danışmanlık şirketinde farklı uzmanlıkları olan psikologlardan oluşan ekibiyle birlikte çocuk/ergen/yetişkin ve çiftlerle bireysel psikoterapi seanslarına devam etmektedir.

Kognitif (Bilişsel) Terapinin ruhsal bozuklukların tedavisinde diğer terapi yöntemlerine göre daha etkin olması nedeniyle psikoterapi uygulamalarını bu yönde derinleştirmiştir. Halen, Amerikan Kognitif Terapi Akademisi üyelerinden (Dr. Christine Padesky, Dr. Leslie Sokol, Dr. Emel Stroup) eğitim ve süpervizyon almaktadır. Ek olarak Şema Terapi Uluslararası Sertifika Programları eğitimlerine katılarak Mod Terapisini psikoterapi ve eğitim uygulamalarına eklemiştir. Verdiği bilişsel terapi temelli kurumsal eğitimlerde “Duygu ve Düşünce Farkındalığı”nın çalışan performansına katkısını vurgulamaktadır. Kurumsal çalışanların, durumları yorumlayış şekli ile düşünce sistemlerinin duygularını ve davranışlarını belirlediği yönündeki teorisini eğitimlerinde interaktif bir yöntemle işlemektedir.

Çeşitli dergilerde yayınlanmış evlilik, yeme bozuklukları, psikoterapi uygulamaları, medya ve kadın, kaygı, stres ve ebeveyn tutumları gibi konularda makaleleri mevcuttur. Çevirisini yaptığı “Takıntılarla Başaçıkma” adlı kitap Psikonet Yayınları tarafından basılmıştır. Çeşitli TV programlarına psikopatoloji, ebeveynlik, aile dinamikleri, sağlıklı çocuk yetiştirme,  evlilik ve evlilik doyumu konularında bilgilendirici konuşmalarla konuk olmaktadır.

Halen Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programında yarı zamanlı akademisyen olarak “Klinik Süpervizyon” dersi vermektedir. Bu ders kapsamında yeni psikoterapistlerin yetişmesine katkı sağlayarak ihtiyaçları olan bilgi ve deneyimi sunmaktadır.

Türk Psikologlar Derneği ve ODTÜ İstanbul Mezunlar Derneği Sosyal Komite üyesidir.

Danışmanlık verdiği modüller (Detaylı Bilgi için Aşağıda Yer Alan Modül Adının Üzerini Tıklayın!)